25. saate ihtiyacınız mı var?

Photography by Michael Photography by Michael

Hiç gün çerisinde çok daha fazla vaktiniz olması gerektiğini düşündünüz mü? Ya da iş yerinde ki vaktin size yetmediğini… Fazla mesai sizin için bir alışkanlık mı? İlişkileriniz de ya da iş dışı hayatınız da yapmak istediğiniz şeyler için daha fazla vakit harcayabilmeyi istiyor musunuz? Sorduğum sorulardan birine ya da daha fazlasına “evet” diyorsanız ve hayatta olmanız gereken yerde olduğunuza inanmıyorsanız, belki de işler pek de istediğiniz gibi gitmiyor olabilir. Üstelik bu çözümler tahmin ettiğinizden çok daha kolay olabilir.

amanınızı yönetme konusunda yapabileceğiniz birkaç küçük değişiklik belki de yolunuzu aydınlatabilir. İlk adım etkin zaman yönetimi olacaktır. Zamanınızı etkin yönetmek hayatınıza büyük katkılar yapacağından bazı temel değişikliklere hazır olarak başlamanız işe yarayacaktır. Zaman yönetimi önce kendinizi tanımakla ilgilidir. Büyüdükçe ve yaşlandıkça kendi iş oyunumuz içerisinde bizim için gerçekten önemli olan şeylerin neler olduğuna dair farkındalığımızı yavaş yavaş kaybederiz. Bu yüzden ilk olarak yapmamız gereken şey, önce gerçekte hayattan ne istediğimizle yüzleşmektir. Bu aslında vizyonla ilgilidir. Kendi vizyonunuzu bulmaya çalışırken küçük bir oyun da oynayabilirsiniz. En son hiç bir şeyin imkansız olmadığını düşündüğün zamana dönün. Çok uzun yıllar önce olabilir bu. Nasıl bir hayatı hayal ediyordunuz? Elbette bazı değişimler olmuş olabilir ancak genellikle bu hayalin ana hatları aynı kalacaktır.

Bir sonraki adım biraz daha zor olacaktır. Şimdi de hayalini kurmuş olduğunuz yaşam ile bugün sahip olduğunuz yaşamı karşılaştırın. Birçok insan için bu oldukça üzücü olabilir. Endişelenmeyin, hayallerinizle bugün olduğunuz yer arasındaki mesafe tahmin ettiğinizden çok daha kısa olabilir. Etkin zaman yönetimini bu aradaki mesafeyi kapatmak için araç olarak da kullanabilirsiniz. Hayatınızı yaşamak ve zamanınızı doğru kullanmak bazı küçük ve büyük değişiklikleri gerektirecektir. Bir şeyi seçip karar verdikten sonra artık o değişiklikler için daha küçük adımları belirleyebilirsiniz. Hedefe ulaşmak için en küçük adımı dahi başarabildiyseniz mükemmel bir başlangıç yaptığınızı söyleyebilirim.

Yukarıda söylediğimiz küçük adımlar planlama anlamına gelir. Ne yapılması gerektiğine ilişkin oldukça açık fikirlere ve plana ihtiyacınız var. Eğer zaman kullanımınızı belirlemek için bu ilk tecrübeniz ise herhangi bir haftayı hangi zamanda neler yaptığınıza ilişkin kayıt tutmak için kullanabilirsiniz. Her küçük zaman dilimi için yaptığınız şeyleri ve ne kadar zaman ayırdığınızı bir kağıt parçasına yazın bir hafta boyunca yazın. Böylece zamanınızı nasıl kullandığınıza dair net bir fikriniz olacaktır.

Şimdi de zamanımı çalan şeylere odaklanmalıyım. Eğer zamanı çalan şeylere dikkat edilmez ve iyi yönetilmezse bütün zaman planını yok edebilirler. Bazen onları tanımlamak çok küçük ve önemsiz göründüklerinden oldukça zordur. Dikkat etmeniz gereken bazı zaman çalıcılar vardır. Planlama Olmaması – Randevuların yazılmaması, dosyaların düzenlenmemesi gibi durumlar zaman çalan unsurlardır. Biraz organize olmak zaman kazanmanızı sağlar.

Erteleme – Bazı şeyler o an yapılmadığında, daha sonra zamanınızı önemli derecede çalan tuzaklar haline gelebilirler.

Delege Etmeme – Her şeyi kendiniz yapamazsınız. Daha çok iyi olduğunuz ve hoşlandığınız şeyleri yapmaya çalışın. Mümkün olduğunca devredilebilir işleri başkalarına devredin.

Müdahaleler – Öyle bir çalışma ortamı hazırlayın ki, sizi pek rahatsız edemesinler.

Bu ve bunun gibi zaman çalıcılar sizin kendi hayallerinize ulaşmanızda asıl büyük tehlikelerdir. Kısa zamanda kurtulmak hayallerinize çok daha kısa sürede ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Ancak eski alışkanlıkları kırmak çok kolay olmayacaktır. Bu yüzden değişiklikleri mümkün olduğunca yavaş ve küçük adımlarla yapmaya çalışın. Bir süre sonra zamanınızı ne kadar iyi yönettiğinize ve gerçekten yaşamınızdan ne kadar keyif aldığınızı gördüğünüzde zaten eski alışkanlıklarınıza geri dönemeyeceksiniz.

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?