Mutlu müşteri, mutlu siz...

Harika bir fikrinizin olması başka, “problemleri çözen” harika bir fikrinizin olması başkadır.

Steve Jobs bir yorumunda; müşteriler sizin ne kadar çok çalıştığınızla ilgilenmezler; sadece yarattığınız değerle ilgilenirler demişti.

Çoğu firmanın, özellikle genç müteşebbislerin oldukça yaratıcı olabilecek fikirleri ile son dönemde sıkça karşılaşıyorum. Kutunun dışında düşünme becerileri ile yaratıcı kişiler -özellikle gençler- her geçen gün artıyorlar. Yalnız kimi durumda, yaratılan ürünün/hizmetin haşmeti karşısında, müşteri odaklı olmak yerine ürün odaklı bir yapıya geçildiği dikkatimi çekiyor.

Satamayacağınız ürün/hizmet değer yaratmayacaktır. Bu yüzden ilk düşünmeniz gereken, ürününüzün/ hizmetinizin ne kadar yaratıcı olduğundan çok, müşterinize nasıl değer yaratabileceğiniz ya da ihtiyaçlarını en etkin şekilde nasıl karşılayacağınızdır.

Kim için değer?

Çoğu yaratıcı insanın en büyük tuzağı, kendi ihtiyacını herkesin ihtiyacı zannetmesidir. Bu da oldukça normaldir, çünkü diğerlerini kendi gözlemlerimiz ve deneyimlerimiz ile algılarız. Cümlelerimizin içerisinde görünüşte olmasa bile, içimizde “Ben olsaydım” kavramı önemli yer tutar. Ancak eğer herkes için neyin en iyi olduğunu biliyorsanız ya da bildiğinizi düşünüyorsanız ve medyum ya da kahin değilseniz sizi şimdiden bazı muhtemel başarısızlıklar konusunda uyarabiliriz.

Müşterinizi anlamadan onun için katma değer yaratamazsınız.

Katma değer ya da değer oldukça kişiseldirler, ancak satmak istediğiniz ürün için kendi katma değer algılamanız değil, müşterinizin katma değer algılaması önemlidir.

Genellikle olan şudur:

Satıcılar ya da ürün tasarımcıları çok önemli müşterilerini alıcılarının satışa/ürüne yeterince güvenmemeleri nedeniyle onları kaybederler. Sebep de çoğunlukla satıcının ya da tasarımcının, ürünü kullanacak kişinin işini, çevresini, süreçlerini yeterince bilmemesidir. Müşterisini bu kadar bile tanımayan bir satıcı nasıl olur da değer yarattığını iddia edebilir?

Barry Farber “Satış Sanatı” adlı kitabında “Bir işadamının işini anlamadan onunla ilişki kuramazsınız. Petrol işinde olan bir adam, sizin petrolden anlamanızı bekler, nasıl çukur açılacağını, akış yönünün ne olduğunu, ham petrolün ne demek olduğunu ya da OPEC’in ne anlama geldiğini, rakiplerini, yakın tarihini, bilmenizi ister. Üstelik çoğu satışçı ya da tasarımcı, sadece müşterisinin işini değil, kendi işinin detaylarını dahi bilmemektedir”  diyor.

Değer yaratmanın aşamaları şunlardır:

İlk adım müşteriyi tanımaktır.

Gerçek bir katma değer yaratıcısı olmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken müşterinizi tanımak için girişimlerde bulunmaktır. Size tavsiyemiz, önceden bildiğinizi sakın düşünmeyin, sorun ve öğrenin. Neden satın aldıklarını ya da neden satın almadıklarını bilmeye çalışın. Üstelik genellikle sorduğunuz anda sizinle bu bilgileri paylaşmaya istekli olacaklardır. Tabi duygusal becerileriniz yeterli ise…

Unutmayın önemli müşteriler satıcı değil, çözüm ortağı ararlar. Bu yüzden yeterince araştırma yapın ve mutlaka hazırlanın.

Sonra müşterinizle anlamlı bir diyalog başlatın.

Birçok profesyonel kendi işinden konuşmaya bayılır. Çevresindeki insanlar da, hep aynı konunun konuşulmasından sıkılmışlardır. Genellikle onları dinleyecek (ama merakla dinleyecek!) birilerini ararlar. Ancak maalesef genellikle satışçılar da dinleme konusunda zayıftırlar. Çoğu zaman satışçılar kendi anlatmak istediklerine o kadar odaklanmışlardır ki, dinlemeyi beceremezler.

Eğer onları dinlemeye başlayabilirseniz aynı zamanda zorluklarını, problemlerini de görmeye başlarsınız. Problemini göremediğiniz birine nasıl katma değer yaratabilirsiniz ki?

Son olarak doğru soruları sorun. 

Dünyada dinlemeden bile zor bir yetkinlik varsa, o da soru sormaktır. Doğru sorular insanları temelden değiştirebilir ve ısrar ya da zorlamayla yapamayacağınız bir çok kapıyı açarlar. Doğru soruları soramadan değer yaratabilmeniz de oldukça zordur. Ancak doğru soruları sorabilme becerisinin uzun ve etkili eğitimlerle gerçekleşebileceğini unutmayın. Özellikle satışçıların diğer mesleklere göre öğrenmeye biraz daha kapalı olduğunu gözlemliyoruz.

Sadece müşterinize değil kendinize de doğru soruları sormayı becerebilmelisiniz. Gerçekten değer yaratan çoğu satışçı kendini merkeze alarak kendi kendine soru sorabilme becerisine de sahiptir. Aslında Daniel Goleman’ın dediği gibi “Kendinizi anlamadan başkalarını anlayamazsınız ve kendi duygularınızı yönetmeden başkalarının duygularını yönetemezsiniz.”

Sonuçlar

Eğer müşterisini anlayan bir satışçı ya da tasarımcı olmayı başarabilirseniz sonuçlar inanılmaz olacaktır. Ancak dediğimiz gibi, aya gitmek isteyen kimse yoksa ya da ayda henüz yaşama imkanı yoksa uzay mekiği inşa etmeniz satış yapmanızı sağlamayabilir. O yüzden neyin harika olduğundan çok, müşterinizin neyi katma değer olarak gördüğüne odaklanmanız size pozitif olarak geri dönecektir.

Eğer onları tanıyabilir, anlayabilir, onlara doğru soruları sorabilirseniz müşterileriniz sizin ziyaretinizi bekleyeceklerdir. Hatta sizinle iletişim kurmak için bile ürünlerinizi satın alabilirler. Sizi çözüm ile ilgili olmadığınız konularda bile arayabilirler.

Unutmayın, mutlu müşteri sadece maddi değil manevi sonuçlar da yaratacaktır. Yani sizin de daha mutlu olmanızı sağlayacaktır.

 

 

Log In or Sign Up

Log in with Facebook

Parolanızı mı unuttunuz? / Kullanıcı adınızı mı unuttunuz?